Paletový vozík
"snadný ruční zdvih a převoz palet"
Manipulační technika-paletové vozíky, paletovací vozíky, paleťáky

Jak správně vybrat paletový vozík?

Při výběru vhodného paletového vozíku byste měli znát alespoň základní údaje, podle kterých budete správně vybírat. Nákup paletového vozíku (často také můžete slyšet "paletovací vozík" nebo "paleťák") je dlouhodobou záležitostí a proto přistupujte k výběru spolehlivě:-) Vybrat ten správný paletový vozík totiž znamená, že budete po dlouhou dobu spokojeni s Vaším "paleťákem" a takový stroj se stane Vaším neocenitelným a dobrým pomocníkem.

PALETOVÝ VOZÍK - JAKÉ NOSNOSTI?

Každý paletový vozík má svou nosnost. Nosnost paletového vozíku je základní veličinou která udává, kolik je schopen vozík uvést. Základní nosnosti paletových vozíků (tzv. "paleťáků") jsou: 500kg, 1000kg, 2000kg a 3000kg. Vyjímku v tomto tvoří pouze paletové vozíky skládací, kde je však na prvním místě mobilita paletového vozíku a nikoliv jeho nosnost. Nosnost paletového vozíku je klíčovým a velice důležitým parametrem pro výběr vhodného a dobrého paletového vozíku.

PALETOVÝ VOZÍK - DRUHY "PALEŤÁKŮ"

Paletový vozík je různých druhů a provedení. Zásadním parametrem je délka vidlí - vidlic (nebo-li délka, která složí v uložení a zdvihu nákladu). Rozlišujeme tedy paletový vozík dlouhý (pro zdvih a transport atypického dlouhého nákladu) a nebo je paletový vozík krátký (naopak pro zdvih a převoz krátkých nákladů). Výhoda krátkých (zkrácených) paletových vozíků je také jejich dobrá skladovatelnost a manipulace. 

Paletový vozík také může mít vidle buď široké a nebo naopak velmi úzké. Jak již název napovídá, tak tyto paletové vozíky (také tzv. " paletizační vozíky ") jsou vytvořené pro přepravu atypicky širokého nebo úzkého nákladu či palet.

Paletových vozíků je skutečně celá škála a za zmínku zcela jistě stojí spec. paletové vozíky pro tzv. "čisté provozy". Levnější variantou je paletový vozík pokovený (pozinkovaný nebo také galvanizovaný) a nebo, skutečně vysoce kvalitní, je paletový vozík nerezový.

Existují také paletové vozíky NŮŽKOVÉ, které dokáží zdvihnout vidlice (vidle - potažmo přepravovaný náklad) do poměrně velké výšky. Paletový vozík nůžkový je kompromisním produktem mezi paletovým vozíkem a zdvihacím stolem. V neposlední řadě se musíme zmínit o paletovém vozíku se sníženým profilem (použijete ho všude tam, kde klasický paletový vozík "nezajede" pod náklad a je třeba velmi nízká výška vidlic) a také paletových vozících s váhou nebo paletovacích vozících s váhou a tiskárnou (tyto ruční nízkozdvižné vozíky břemeno/náklad nejen zdvihnou, ale ho zváží a případně i vytisknou štítek s váhou přepravovaného zboží/palety).

Dále je také: paletový vozík rychlozdvižný (s rychlejším zdvihem nákladu), paletový vozík pro přepravu sudů a také paletový vozík lehký (pro velmi snadný ruční přesun vozíku či stěhování). Nejvyšším produktem této kategorie je paletový vozík elektrický, který náklad převáží díky pohonu kol elektromotorem. Elektrický paletovací vozík je buď s elektrickým pojezdem a nebo kombinace lektrický pojezd i zdvih.

Paletový vozík již existuje více jak 65 let. Za tuto dlouhou dobu prošel skutečně dlouhým vývojem. Rádi Vám s výběrem poradíme!

Jak sami vidíte - existuje mnoho variant a vybrat tu správnou někdy nemusí být lehké. Velmi rádi Vám však, na základě našich dlouhých zkušeností, pomůžeme s výběrem toho nejlepšího paletového vozíku, který bude nejlepe vyhovovat Vašim představám a požadavkům.

PALETOVÝ VOZÍK - JAKÁ KOLEČKA?

Každý paletový vozík má různá kolečka (kola), která jsou většinou klíčová pro správné a snadné používání paleťáku. Vždy je rozhodujícím faktorem povrch, na kterém se budete s paletovým vozíkem pohybovat. Na konci vozíku, pod vidlicemi vozíku, jsou většinou dvě kola - tedy tandem kol. Tato kolečka jsou malá a většinou jsou polyuretanová (pouze paletový vozík nerez nebo paletový vozík pozinkovaný má tandemová kolečka nylonová). Na protější straně vozíku je ovládací oj a pod ní jsou uolžena dvě kola řiditelná, ovládací. Tato řiditelná kola jsou nejdůležitější pro správný (a tudíž i snadný) pojezd paletových vozíků. Obecně existují tato kolečka:

 • Paletový vozík - gumová kola
  Gumová kola jsou standardně osazena na paletových vozících. Gumové kolo je měkké a tím paletový vozík lépe překonává nerovnosti. Gumové kolo není vhodné pro hladké rovné povrhy. 
 • Paletový vozík - polyuretanová kola
  Polyuratová kola jsou vhodné pro paletový vozík, který se nebude pohybovat na velmi hrubé podlaze. Polyurenatová kola (PU kola) jsou pevná, nosná a mají dlouhou výdrž. Jsou vhodná pro hladké rovné povrchy.
 • Paletový vozík - nylonová kola
  Nylonová kola jsou velmi trvá kola. Nylonová kola nikdy nezašpiní podlahu, po které se bude platový vozík pohybovat. Nylonová kola jsou standardně osazena u paletového vozíku nerezového a paletového vozíku pokoveného. 

podporujeme:

Kvalitní weby, na kterých naleznete více informace o manipulační technice:

Manipulační technika DELTAlift www.deltalift.cz

Manipulační Technika Levněwww.manipulacni-technika-levne.cz


PaletovÉ vozÍky


ZAJÍMAVÉ TIPY

 • V našem porovnání naleznete již více jak 50 druhů paletových vozíků.
 • Při koupi vybírejte spíše paletový vozík s vyšší nosností. Zdvih je pak snažší a méně náročný.
 • Pravidelně kontrolujte olej v hydraulice paletových vozíků. Veškeré hybné části navíc doporučujeme promazat alespoň 2krát za rok.

akce

AKČNÍ cena na paletový vozík s brzdou BFB 2,5t.

Paletový vozík s brzdou BFB 2,5t
Tento paletový vozík je vybaven brzdou, díky které můžete přibržďovat paletový vozík především při jízdě na skloněném terénu.
Vstup do eshopu >>>


ŠTÍTKY

Manipulační technika levně, paletový vozík, paletovací vozík, paleťák, VZV, vysokozdvižný vozík, zdvihací stůl, rudl, zdvihací plošina, polyuretanová kola, bantomová kola, nylonová kola, manipulační vozík, paletový vozík nejlehčí, paletový vozík standardní, paleťák s brzdou, zdvih, RUDL